Straispsnio ir nuotraukų autorė: Ana Mlozniak gidė Varšuvoje
Kaip Paryžius padovanojo Varšuvai “Paukščio pieno” saldainius
Janas Wedelis kelionę į Paryžių planavo ilgai ir kruopščiai. Trūko įkvėpimo, postūmio kažkam kas įneštu šviežumo į jau esamą siūlomų šokoladinių gaminių įvairovę. Kelionės metu garsiojo Varšuvos fabriko savininkas nusprendė, kad nuo šiol į naujai planuojamą saldainių liniją bus įtrauktas šokoladu aplietas švelnus zefyras. Beliko tik sugalvoti naujo produkto pavadinimą.
Pagalbos J. Wedelis nutarė ieškoti tarp savo darbininkų užduodant klausimą “Ko trūksta žmogui, kuris jau viską turi, kad būtų laimingas?”. Tariamai, vienas iš darbininkų metė ironiškai “tai gal tik paukščio pieno”.
– Idealiau negali būti!, – pagalvojo J. Wedelis ir taip nuo 1936 m. parduotuvėse atsirado “Paukščio pieno” saldainiai (lenk. “Ptasie mleczko”), garsinantys Lenkiją visame pasaulyje.
Saldainius galima rasti beveik kiekvienoje parduotuvėje. Tačiau niekas neprilygsta galimybei išgerti puodelį karšto “E. Wedel” šokolado originalioje “Senamadiškoje parduotuvėje” (lenk. “Sklep Staroświecki”), kurią rasite adresu Szpitalna 8. Prie karšto šokolado taip ir prašosi rankų darbo pralinė, šokoladinio tortuko gabaliukas ar netgi visa dėžutę šokoladinių saldainių “Ptasie mleczko”. Be abejonės, apsilankymas pas “Wedelį” pasaldins net niūriausią dieną.
Tuo tarpu, visai netoli „E.Wedel“ parduotuvės savo nedidelį konditerijos gaminių verslą pradėjo Ponas Feliksas.
Napoleonas turi savo pyragėlį
Ne, Napoleonas Bonaparte nebuvo talentingu konditeriu. Užtat, jo vardu Varšuvoje buvo pavadinta viena iš centrinių aikščių (šiandien tai “Varšuvos sukilėlių” aikštė, lenk. “Powstańców Warszawy”). Taip lėmė likimas, kad 1922 m. viename iš prie aikštės esančių namų konditeris Feliks Gołaszewski atidaro savo konditerijos cechą ir kavinę. Tokioje vietoje kavinė galėjo gauti tik vieną pavadinimą – “Napoleonka”.
Sluoksniuotos tešlos pyragaitis su kremu yra žinomas ir toli už Varšuvos, ir netgi už Lenkijos ribų. Tačiau varšuvietiškas variantas slepia pudingo įdarą ir yra sunkesnis (ir riebesnis) už savo kitus giminaičius.
Kavinė “Napoleonka” neišgyveno istorijos vingių, užtat pyragėlis pergyveno savo išradėją ir šiandien jį galima rasti daugelyje kepyklų. Kartais netgi sakoma, kad “Napoleonka” yra labiausiai varšuvietiškas desertas. Nors konkurencija yra ypatingai sunki.
Pasaldinkime gyvenimą – taip gimsta konkurencija
1949 metai varšuviečiams buvo sunkūs. Miestas dar guli griuvėsiuose, trūksta darbo, ne kiekvienas turi stogą virš galvos, kasdieniai rūpesčiai užima visas mintis. Ir tada atsiranda JIS! Išrinktas konkurso būdu miesto simboliu tapęs pyragėlis. Saldus, skanus, šviežias. Ne vienas skanaujant tą gardėsį išskrisdavo mintimis toli nuo pokarinio kasdieniškumo. Ech, tas jo minkštumas ir švelnumas.
JO vardas – pyragėlis W-Z. Toks keistas pavadinimas yra susijęs su pirmąją pokarinę Varšuvos magistralę einančią iš rytų (W – wschód) į vakarus (Z – zachód).
“Wuzetka” užkariavo varšuviečių širdis ilgam, yra įrašyta į Tradicinių Produktų Sąrašą ir netgi sulaukė savo specialios šventės. Spalio 7 d. 2023 m. pirmą kartą buvo organizuotas “Wuzetka” festivalis, kuriame buvo išdalinta net 1000 šio gardėsio porcijų.
Aš galiu geriau! Kaip karalius pabandė nuversti “W-Z” nuo pjedestalo
Praėjo 60 metų ir 2009 metais konkursas buvo pakartotas. Laimėtoju buvo paskelbtas pyragėlis pavadintas “Zygmuntówka”. Beje, pyragėlio receptas ir pavadinimas buvo sugalvoti atskirai. Pavadinimus siūlė miestiečiai, o receptus kurė profesionalūs konditeriai. Pavadinimas “Zygmuntówka” kilęs nuo karaliaus Žygimanto III Vazos (lenk. Zygmunt III Waza), kurio kolona stovi Pilies aikštėje.
Originalus pyragėlio receptas susideda iš migdolinio krepšelio pripildyto šokoladiniu kremu, spanguolių uogiene ir grietinėle. Viskas uždengta netaisyklingos formos aukštu morenginiu pyragėliu, kurio forma primena karūną.
Nors pyragėlis gavosi tikrai labai skanus, rasti vietą kur dabar galima būtų paragauti “Zygmuntówka” jau nėra taip paprasta.
Mano paslaptis
Atskleisiu mažytę mano paslaptį ir pasidalinsiu Varšuvos Senamiestyje esančios kavinukės adresu, kur galima paragauti visus Varšuvos pyragaičius, o skanaujant grožėtis katedra ir per didelius langus stebėti besivaikščiojančius varšuviečius ir miesto svečius. Cukrainę “Strzałkowski” ieškokite adresu Świętojańska 15, priešais Varšuvos Šv. Jono arkikatedrą baziliką.
Beje, akį gali patraukti dar karpatka, kremówka papieska, bajaderka, rurka z kremem, sernik… Bet tai kitam pasakojimui. Sekančiai, ilgesnei kelionei jau po visą Lenkiją.