fbpx

Vilniui 700 ir Energetikos ir technikos muziejus

Šiais metais- Vilnius švenčia 700-jį jubiliejų. Visus metus čia laukė ir laukia išskirtiniai pasirodymai, menas, muzika ir pramogos kiekvienam. Šventiniu laikotarpiu, Vilnius kviečia švęsti kartu!

Šiuo ypatingu laikotarpiu miestas pats paruošė gausybę dovanų visiems gyventojams bei svečiams ir dalija jas nieko negailėdamas. Juk per septynis šimtmečius miestas keitėsi daugybę kartų, o pokyčiai paliko ryškių pėdsakų šiuolaikiniame miesto veide, po kurį ir kviečiame pasidairyti.

Šiemet Vilnius pasipuošė tikra eglute. Į Vilniaus senamiesčio gatves išriedėjo  Kalėdų traukinukas, kviečiantis smagiai pasivažinėti ir pasidairyti po pasipuošusią sostinę. Miesto širdyje, katedros aikštėje,  šurmuliuoja jaukumu alsuojančios ir užburiančios kalėdinės krautuvėlės. Tai itin jauki vieta atsipalaiduoti ir pasimėgauti užkandžiais bei karštais gėrimais. Valdovų rūmų Didžiajame kieme -Vilniaus čiuožykla KALĖDŲ LEDAS VALDOVŲ RŪMUOSE. Vakarais visą rūmų ansamblį užlieja spalvinga ir kerinti šviesų jūra –Valdovų rūmų Didžiajame kieme atgimsta didžiojo kunigaikščio Gedimino sapno istorija ir Geležinio Vilko legenda – muzikos, šviesos ir video projekcijų šou „Legenda. Vilniaus sapnas“. O mažųjų laukia ypatinga staigmena – šalia Valdovų rūmų įsikūrė Kalėdų Senelio rezidencija, kuri praveria vartus į magišką ir užburiantį pasakų pasaulį.

Kalėdiškai pasipuošė ir Prezidento rūmų vidinis kiemas ir parkas. Prieš trejus metus prasidėjusi pirmosios ponios Dianos Nausėdienės iniciatyva „Kalėdų skambesys Atviroje Prezidentūroje“ tęsia tradiciją ir kviečia šventiniu laikotarpiu užsukti į visiems atvirą, kalėdiškai papuoštą Prezidento rūmų vidinį kiemą.

Žiema  – geriausias laikas muziejams. Įdomios parodos ir renginiai visuomet praturtina kasdienybę, o žiema, kai už lango niūroka, gali būti pats tinkamiausias metas susipažinti su  muziejų ekspozicijomis. Šį kartą detaliau kviečiame susipažinti su Energetikos ir technikos muziejumi.

Energetikos ir technikos muziejus – šeimoms draugiška įdomaus laisvalaikio erdvė, kur po vienu stogu telpa unikalus industrinis paveldas, interaktyvus mokslo pažinimas ir kultūros renginiai.

Energetikos ir technikos muziejus įsikūręs pirmos viešosios Vilniaus miesto elektrinės gamybinėse patalpose. Elektrinė savo darbą pradėjo 1903 m. vasario 14 d. Muziejaus simbolis – alegorinė skulptūra „Elektra“, puošianti pastato bokštelį. Pirmuosius lankytojus muziejus pakvietė 2003 m. vasario 14 d., iškilmingai pažymint Vilniaus miesto centrinės elektrinės 100-metį.

Tuo metu muziejus užėmė vos 13% buvusios elektrinės patalpų, likusios pastato dalies būklė buvo prasta. Siekdamas pakilti į šiuolaikinės visuomenės lūkesčius atitinkantį lygį, 2005 m. muziejus parengė ambicingą plėtros projektą „Lietuvos energetikos muziejaus pertvarkymas į Lietuvos technikos muziejų, pritaikant kultūros ir istorijos paveldo objektą – pirmosios Vilniaus centrinės elektrinės patalpas viešiesiems turizmo poreikiams“.

2008 m. pabaigoje muziejus, baigęs įgyvendinti ES struktūrinių fondų remtą projektą „Lietuvos energetikos muziejaus pertvarkymas į Lietuvos technikos muziejų, pritaikant kultūros ir istorijos paveldo objektą – pirmosios Vilniaus centrinės elektrinės patalpas viešiesiems turizmo poreikiams“, pasiekė pagrindinį projekto tikslą – rekonstruotas industrinis objektas, išsaugant autentišką elektrinės įrangą, ir pritaikytas kultūros bei turizmo reikmėms. Nedidelis mažai žinomas Lietuvos energetikos muziejus išaugo nuo 800 iki 5000 m2 ir tapo didžiausiu įvairias techninio paveldo sritis pristatančiu muziejumi Lietuvoje. Istorinis elektrinės pastatas, kadaise buvęs miesto pakraštyje, atsiradus Karaliaus Mindaugo tiltui, natūraliai prisišliejo prie žymiausių Vilniaus turizmo objektų komplekso – Gedimino pilis ir Katedros aikštė yra čia pat, kitoje Neries pusėje.

Muziejaus pasididžiavimas, žinoma, yra ir bus pats elektrinės pastatas ir autentiška dar neseniai veikusios elektrinės įranga. Bet dabar čia galima pasidžiaugti ne tik geriausiai kompleksiškai išsaugotu industriniu paveldu. Čia dar galima pasimėgauti interaktyviomis mokslo ekspozicijomis, kurios pasaulio mokslo ir technikos muziejuose išpopuliarėjo jau prieš kelis dešimtmečius, gauti žinių apie Vilniaus pramonę. Rekonstrukcijos laikotarpiu senoji pastato architektūra įgijo modernių jungčių su šiuolaikiškais sprendimais – ant pastato stogo buvo įrengta vėjo ir saulės jėgainė. Ji padeda muziejui pristatyti ekologišką energetiką, naujas technologijas šioje srityje, o kartu pigiau tenkinti elektros energijos poreikius.

Virsmo salė – interaktyvi Energetikos ir technikos muziejaus ekspozicija apie žmogaus santykį su energija. Jos centre, Faradėjaus narve, įrengtos dvi didžiausios Tesla ritės Baltijos regione, o salės pašonėje lankytojams atverti istoriniai pirmosios viešosios Vilniaus miesto elektrinės kamino pamatai, kurių vieta iki šiol nebuvo tiksliai žinoma.

Tesla šou metu susipažinsite su garsaus serbų išradėjo, inžinieriaus Nikola Teslos pasiekimais ir įdomiausiais biografijos faktais – nors turėjo 300 patentų, tai neišgelbėjo fiziko nuo skurdo. Kokie N. Teslos gyvenimo pokyčiai lėmė, kad jis išrado vieną ar kitą išradimą? Muziejaus gidas-edukatorius pademonstruos vieną mažąją ir dvi didžiąsias Teslas, sugros žaibais ir pasiūlys eksponatą-instrumentą išbandyti lankytojams.

Turbinų salėje veikia interaktyvi paroda „Leonardo da Vinčio mašinos“. Parodą sudaro kelios dešimtys didžiųjų, mažesniųjų, interaktyvių eksponatų ir žymiausių Leonardo da Vinčio kūrinių reprodukcijos.

Interaktyvioje parodoje eksponuojami universalaus genijaus, nutapiusio „Mona Lizą“ ir dar XV a. nubraižiusio sraigtasparnio planus, darbai. Tarp kelių dešimčių išradimų, rekonstruotų pagal originalius L. da Vinčio eskizus, galima pamatyti karo, skraidančias mašinas ir hidraulinius įrenginius. Interaktyvių eksponatų dėka kiekvienas gali pats susipažinti su išradimų, šimtmečiais lenkusių savo laiką ir įkvėpusių šiuolaikinę inžineriją, mechanizmais.

Kaip tikras Renesanso žmogus, jis vienu metu buvo: tapytojas, skulptorius, architektas, filosofas, muzikantas, poetas, tyrinėtojas, matematikas, mechanikas, fizikas, anatomas, išradėjas ir geologas. Tarp daugybės jo projektų yra: povandeninis laivas, skraidančios mašinos, parašiutas, nardymo kostiumas, žmogaus raumenimis varomas tankas, įvairūs ekskavatoriai, kranai ir daugybė kitų prietaisų bei konstrukcijų. Kita vertus, meistro darbai – „Mona Liza“, „Paskutinė vakarienė“ ar „Vitruvijaus žmogus“ – laikomi iškiliausiais visų laikų kūriniais.

Parenga pagal www.etm.lt ir www.kaledossostinėjė.lt

dalintis per
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email